دوشنبه 2 اردیبهشت 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

سرپرست رئیس بنیاد نخبگان خراسان جنوبی با صدور پیامی درگذشت دکتر قنادان سرآمد و محقق ادبیات فارسی را تسلیت گفت.

سرپرست رئیس بنیاد نخبگان خراسان جنوبی با صدور پیامی درگذشت دکتر قنادان سرآمد و محقق ادبیات فارسی را تسلیت گفت.

"با نهایت تأثر اطلاع یافتیم استاد رضا قنادان، از سرآمدان و پژوهشگران برجسته زبان و ادبیات فارسی به رحمت ایزدی پیوستند. شخصیتی که سالیان سال برای نشر آثار و ترویج زبان فارسی در دنیا زحمات فراوانی متقبل شد و بدون شک گام‌ها و آثار مؤثر ایشان در صفحات زرین شعر و ادب، رنگ جاودانگی به خود گرفت.

اینجانب این ضایعه تألم‌بار را به فرهیختگان و عموم ادب‌دوستان و بالاخص خاندان معزز ایشان و بازماندگان صمیمانه تسلیت عرض می نمایم."

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان خراسانی جنوبی، رضا قنادان در بیرجند به دنیا آمد و در همان‌جا به مدرسه رفت. پس‌ از دریافت دیپلم دبیرستان به دانشگاهِ مشهد رفت و از دانشکده‌ ادبیات و علوم انسانی آن دانشگاه در رشته‌ زبان و ادبیات انگلیسی فارغ‌التحصیل شد. بعد از دانش‌گاه لنکستر در انگلستان در رشته‌ ادبیات انگلیسی فوقِ لیسانس‌ و سپس‌ دکترا گرفت‌.

وی سال‌ها با عنوان استادیار گروه زبان و ادبیات انگلیسی عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی (مشهد) بود وی تا یک‌سال پس‌ از انقلاب سال ۱۳۵۷ در آن دانشگاه ادبیات انگلیسی تدریس‌ می‌کرد.

قنادان پس‌ از تعطیل شدن دانشگاه‌ها به آمریکا رفت و در دانشگاه‌های جرج‌تاون‌، دی‌.‌سی‌، و نیز کالج نُووا به تدریس‌ مشغول شد. وی همچنین  مسؤولیت یکی از برنامه‌های انگلیسی آموزش‌ و پرورش‌ در شهر واشنگتن دی‌سی را به عهده داشت و در باره‌ی شعر و ادبیات فارسی به تحقیق مشغول بود. لازم به ذکر است قنادان به عنوان یکی از سرآمدان خارج از کشور در تاریخ 20/6/95 به دعوت رسمی بنیاد نخبگان خراسان جنوبی در بیرجند حضور یافته و کارگاهی با عنوان "نقش زبان در خدمت توسعه منطقه" با حضور اساتید و دانشجویان دانشگاه های استان برگزار نمود که مورد استقبال مستعدان و سرآمدان استان قرار گرفت.

از مرحوم قنادان در زمان حیات آثاری چون ار مشرق پیاله و معنای معنا منتشر شده است.

تاریخ انتشار : 1397/05/20
کد : 40
تعداد بازدید: 244

                تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601