سه شنبه 28 خرداد 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

استان خراسان جنوبی مهد نخبگان و علمای اندیشمند

دکتر احمدی زاده سرپرست بنیاد نخبگان استان در جلسه دیدار با مقام عالی وزرات علوم تحقیقات و فناوری:

احمدی زاده در ابتدای جلسه ضمن تشکر از مقام وزارت و همراهان محترم، از نقش رئیس دانشگاه بیرجند در همگرایی که در امر آموزش عالی استان و سیاستگزاری در رابطه با علم و فناوری بوجود آمده بیرجند تقدیر نمود.

وی اعلام کرد وجود 6 پدر علم ثابت شده در استان همچون پروفسور محمدحسن گنجی پدر علم جغرافیا و دانشمند برتر هواشناسی، دکتر غلامحسین شکوهی پدر علم تعلیم و تربیت ایران، دکتر کاظم معتمدنژاد پدر علوم ارتباطات نوین ایران و دکتر مهدی بلالی مود پدر علم سم شناسی ایران،دکتر رضوانی پدر تاریخ معاصر و تاریخ مطبوعات ایران و دکتر بهرمان پدر علم ارتوندسی ایران و همچنین وجود علمایی مانند آیت الله تهامی، آیت الله آیتی، آیت الله عارفی و خاندان بزرگی همچون خاندان راشد محصل، خاندان ایت الله عبادی باعث گردیده این سرزمین مهد نخبگان و علما شود.

وی افزود براساس قوانین شورای عالی انقلاب فرهنگی بنیاد نخبگان یک موسسه پژوهشی محسوب شده و کار شناسایی و هدایت و حمایت از استعدادهای نخبگان و زمینه سازی برای اثرگذاری نخبگان در جامعه را بر عهده دارد.

وی تعداد مستعدان تحت پوشش بنیاد استان را 213 نفر اعلام نمود و افزود این تعداد شامل  136 دانشجو و 77 فارغ تحصیل می باشند.  از 136 دانشجو 60 نفر مقیم و 76 نفر غیر مقیم یعنی 55 درصد دانشگاههای دیگر را انتخاب می کنند.

از 77 فارغ تحصیل 13 طرح سربازی، 52 نفر شاغل و 12 نفر بیکار و لذا نرخ بیکاری 15.5 درصد می باشد از 213 نفر 60 نفر محل سکونتشان خراسان جنوبی و 153 نفر در استانهای دیگر یا به درس مشغولند و یا کار.

از 213 نفر 118 نفر قصد خروج از کشور را به قصد فرصت مطالعاتی و ادامه تحصیل و 79 نفر قصد خروج ندارند و 16 نفر مهاجرت کرده اند که نرخ مهاجرت 7.5 درصد استو این نشان می دهد این افراد علقه زیادی به منطقه دارند.

با توجه به بافت این استان که مردمی بسیار علم دوست و عالم پرور و متدین هستند بطوریکه مقام معظم رهبری این شهر را شهر علم و ایمان نامبردند، می طلبد وزارت علوم به این منطقه به عنوان یک ماموریت ویژه توجه کند و ماموریت دانشگاههای آن را جذب مستعدان و کیفی سازی دانشگاهها قرار دهد. این مستعدان در مرکز توسعه نوآوری و شتاب دهنده ها و پژوهشسراها می توانند مشغول به ارائه خدمات شوند و برای اینکار وزارت علوم باید عتبارات لازم را تامین کند وی اعلام کرد بسیاری از دانشگاههای رده های اول جهان همچون استنفورد و MIT هاروارد اعتبارات زیادی برای جذب نخبگان می کنند و مثلا کل هزینه های دوره تحصیلی آنان را متقبل و یا ایده هایشان را تبدیل به کسب و کار می کنند و وزارت علوم باید به این موضوع توجه کند.

وی افزود در دانشگاههای کشور توجه به جذب نخبگان شروع شده و در راستای جذب و نگهداشت استعدادهاي علمي در دانشگاه تهران، پژوهشی با عنوان «مديريت استعدادها: شناسايي و رتبه‌بندي عوامل موثر بر جذب و نگهداشت استعدادهاي علمي» انجام شده است. نتايج نشان داده است هفت عامل بیشترین تأثیر را بر جذب و نگهداشت استعدادهای علمی در دانشگاه تهران دارند. عامل «جو تحقيق و پژوهش در دانشگاه» بيشترين تاثيرگذاري را دارد. عوامل مؤثر بعدی به ترتیب «شرایط کاری، برند و شهرت دانشگاه، توسعه‌ی حرفه‌ای و شخصی، ارزش‌ها و فرهنگ دانشگاه، جو تدریس و آموزش در دانشگاه و محیط فیزیکی کاری» می‌باشند.

تاریخ انتشار : 1397/07/21
کد : 44
تعداد بازدید: 166

                تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601