یکشنبه 29 اردیبهشت 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

اولین رویداد طراحی بسته بندی زعفران در خراسان جنوبی با همکاری دانشگاه صنعتی بیرجند، سازمان همیاری شهرداریها و بنیاد نخبگان استان خراسان جنوبی

اولین رویداد طراحی بسته بندی زعفران  در خراسان جنوبی با همکاری دانشگاه صنعتی بیرجند، سازمان همیاری شهرداریها و بنیاد نخبگان استان خراسان جنوبی

طراحان برتر معرفی و تقدیر شدند

 

 

نسرین کاری پنجشنبه شب گذشته اختتامیه اولین رویداد طراحی بسته بندی زعفران خراسان جنوبی در سالن چمران دانشگاه صنعتی بیرجند با حضور مسئولان ، طراحان و  دانشجویان ایده پرداز برگزار و از چهار طراح برتر در این رویداد قدردانی شد.

 

تنها هرمان و محرومیت خراسان جنوبی عدم خود باوری است

 

ناصر مهرشاد؛ رئیس دانشگاه صنعتی بیرجند  با اشاره به اینکه بیکاری دغدغه امروز خیلی از جوانان است افزود: این بیکاری چه از ناحیه فرار از کار و چه از جنس تحمیل شدن بیکاری باشد که ما به آن رضایت داده باشیم سرزنش خواهیم شد.

وی با بیان اینکه در گذشته مخاطب اصلی دانشگاه چه در عرصه آموزش و چه در زمینه برنامه ریزی پژوهشی فقط دانشجو بود ادامه داد: ولی الان نگاه ما تنها دانشجو محور نیست و تمامی افراد نخبه جامعه و مسئولان اجرایی که دغدغه پژوهش دارند مخاطبان دانشگاه هستند و این برای ما یک ضروروت شده و  سرلوحه کار قرار دادیم.

وی ابراز خرسندی کرد: امروز در دانشگاه صنعتی همکاری حوزه های مختلف پژوهشی و معاونت فرهنگی شکل گرفته است و برنامه ریزی در مباحث مختلف انجام می شود.

مهرشاد خاطر نشان کرد با بکارگیری نیروهای جوان دانشگاه با مشکلاتی روبرو شده و  بار توسعه بر روی تک تک  افراد است که  با همدلی و همراهی توانسته ایم مسیر توسعه را برویم و به امید خدا بهتر هم خواهد شد.

رئیس دانشگاه صنعتی بیرجند  با اشاره به اینکه در چرخه زیست محیطی و  اکوسیستم طبیعی ادامه  حیات به تک تک عناصر آن اکوسیستم وابستگی مستقیم دارد تاکید کرد:  اگر یکی از عناصر وجود نداشته باشد،  زنجیر قطع شده یا تغییر می کند بنابراین اگر همکاری و  همدلی بین اعضا  شکل بگیرد  بازگشت نتیجه به خودمان خواهد بود.

وی تصریح کرد: این دانشگاه از  پتانسیل خوب انسانی و ظرفیت های کافی برخوردار است  و موفق شده ایم  بستر مناسبی برای  همکاری برای رسیدن به  منافع مخاطب ایجاد کنیم

ریاست دانشگاه صنعتی بیرجند تاکید کرد:  تنها هرمان و محرومیت خراسان جنوبی عدم خود باوری است که باید به آن توجه خاص شود.

 

متاسفانه سرمایه گذاران ترجیح می دهند در شهرهای بزرگ سرمایه گذاری کنند

 

دکتر سید رضا احمدی زاده؛  سرپرست بنیاد نخبگان بیرجند هم در این جلسه عنوان کرد: حق گرفتنی است کسی به فکر ما نخواهد بود و خودمان باید با همدلی و همراهی به حق مان برسیم.

وی ابراز تاسف کرد: کار غیرفرهنگی که در استان وجود دارد این است که همه فکر می کنند هر کار مهم و توسعه ای باید از سوی دولت انجام شود.

وی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی 4 طلایی جهانی یعنی زعفران، زرشک و عناب و انار را دارد افزود: چرا سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری به استان نمی آیند و ترجیح می دهند در شهرهای بزرگ سرمایه گذاری کنند.  

وی خاطر نشان می کند: امروز شاهد هستیم تا طلا و خودرو گران می شود مردم هجوم برای خرید بیشتر می روند باید به فکر بچه های مان و آینده باشیم . سرمایه گذاری کوتاه مدت جواب نمی دهد.

احمدی زاده با بیان اینکه به فکر طرح و ایده باشیم ادامه می دهد: دستگاههای اجرای برای زیست بوم استان، طرح استراتژیک و کار شبکه ای برنامه ریزی منسجم داشته باشند.

وی یادآور شد: امروزه زعفران دارویی با  ۵۰۰ برابر  قیمت اصلی از ژاپن به کشور برمی گردد دانشگاه علوم پزشکی چه برنامه ای دارد لازم است استارت اپ ها پای کار بیایند.

ایشان اشاره کردند که در آینده نزدیک طرح ملی هم نت محصولات استراتژیک استان با تمرکز بر ایده پردازی در زمینه بسته بندی، فروش و فراوری محصولات عناب، زرشک، زعفران و انار استان با همکاری دانشگاه صنعتی بیرجد برگزار خواهد شد که بنا داریم با دستگاه های اجرایی استان به عنوان تسهیلگر این رویداد همکاری کنیم که در سایه آن بتوانیم زیست بوم کارآفرینی و توسعه کسب و کار استان را شکل دهیم.

 

زرشک و عناب استان ثبت جهانی و یونسکو شده است

 

دکتر مهدی اخلاقی پور، مدیر عامل  سازمان همیاری شهرداری ها خراسان جنوبی با اشاره به اینکه دو محصول استراتژیک استان یعنی عناب و زرشک ثبت جهانی و یونسکو شده افزود: همچنین در استان با وجود نیروی متفکر، خلاق ،کارافرین و برومند و  همچنین مدیران توانمند می توان تحولات شگرفی را رقم زد و  جایگاه ارزشمندی در جهان به خود اختصاص داد.

وی با بیان اینکه سازمان همیاری شهرداری ها استان با همکاری و تاثیر ویژه استاندار تبدیل به یک  سازمان شتاب دهنده در تولید  و خلاقیت  شده است افزود: همچنین با همراهی دست اندرکاران صنایع و معادن و بازرگانی  و کمیته امداد اتفاقات خوبی در استان رقم زده ایم.

 

در دنیا هدف اساسی آموزش در دوره ابتدای یادگیری مفاهیم اساسی زندگی است

 

دکتر اخلاقی پور یادآور شد: در دنیا هدف آموزش  در دوره ابتدایی یاد دادن مفاهیم اساسی برای زندگی است امروزه در ژاپن شاهد هستیم اصل اساسی و غایی که در دوره ابتدایی یاد می گیرند دروغ نگفتن و کار گروهی و جمعی است

وی با اشاره به اینکه به عنوان مثال یک کودک ژاپن 6 عدد مداد رنگی را روز اول به مدرسه می آورد و در جعبه ای قرار می دهد تا همه هم کلاسی ها از آن استفاده کنند ابراز تاسف می کند: این روحیه جمعی و همکاری در کودکان ما وجود ندارد و آنها روی تک تک مدادرنگی ها اسم خودشان را می نویسند و در پایان کلاس آن را به منزل می برند.

 

متاسفانه بازار جهانی نداریم چون به خام فروشی عادت کرده ایم

 

وی ضمن یادآوری اینکه محصولات استراتژیک بسیار خوبی در استان داریم ادامه داد: متاسفانه بازار جهانی نداریم چون به خام فروشی عادت کرده ایم و درآمد بالای فروش این محصولات نصیب دلالان می شود.

وی خاطر نشان کرد: اکنون مشکل استان خشکسالی نیست مشکل خلاقیت و نوع آوری و شهامت در اجرای توسعه  برنامه دار است ‌

وی تاکید کرد: کشورهای پیشرفته در دوره ژئوپولوتیک به دنبال حیاط ملی در دیگر کشورها هستند مثلا انگلستان در مصر و اسپانیا در مزارع زعفران ما بدنبال حیاط ملی می گردد.

مدیر عامل  سازمان همیاری شهرداری ها استان خراسان جنوبی  با اشاره به اینکه برای ماندن در دنیای سخت و رقابت شدید باید به فکر بازار باشیم خاطر نشان کرد: این جز با مشتری مداری و زائقه مشتری و رقابت در کیفیت و قیمت  محقق نمی شود

وی با بیان اینکه سازمان همیاری شهرداری ها با دستور استاندار آمادگی دارد  هرجای  که محصولات استان  در جهان حضور حضور پیدا کند در زمینه برند سازی و فروش همکاری کند.

وی تاکید کرد: محصولات استراتژیک استان باید فرآوری، بازاریابی و با کیفت بالا عرضه گردد تا نبض بازار را در دست بگیریم و کار آفرینی ایجاد کنیم.

 

دانشگاه صنعتی بیرجند مدل جدید از تعامل و همکاری را برای بهبود فضای کسب و کار استان ارائه داد

دکتر اسماعیل هداوندی، مدیر پژوهشی دانشگاه صنعتی بیرجند با اشاره به ارائه مدل جدیدی از تعامل میان دانشگاه و بخش خصوصی (شرکت زرآورد)، و دستگاه های اجرایی استان (سازمان همیاری شهرداریها، بنیاد نخبگان و ...) که به کشف استعدادهای بالقوه موجود در استان و استفاده از آن در جهت حل مشکلات شرکت ها و بهبود فضای کسب و کار با کمترین هزینه می انجامد، این مدل را الگویی جهت توسعه استان برشمردند که قابل تسری به همه حوزه هاست. ایشان خاطر نشان کردند که در این رویداد حدود 60 اثر دریافت شد که از میان آنها چهار طرح به عنوان نفرات برتر انتخاب شدند. همچنین اثرات برگزیده توسط شرکت زرآورد با نام طراحان محترم تجاری سازی خواهد شد. ایشان در پایان ضمن تشکر از جناب آقای دکتر اخلاقی پور مدیرعامل محترم سازمان همیاری و جناب آقای دکتر احمدی زاده رییس محترم بنیاد نخبگان که  عملا نقش شتابدهنده صنعتی و تجاری استان را ایفا می نمایند ابراز امیدواری کرد که دستگاه های اجرایی دیگر استان نیز به این حرکت بپیوندند که بتوانیم با کم کردن بوروکراسی اداری راه را برای رشد سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار در استان ایجاد کنیم.

تاریخ انتشار : 1397/04/02
کد : 36
تعداد بازدید: 487

                تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601