سه شنبه 28 خرداد 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

شورای اداری خراسان جنوبی با حضور جناب آقای دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

شورای اداری خراسان جنوبی با حضور جناب آقای دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

در ابتدا استاندار خراسان جنوبی ضمن خیر مقدم به دکتر ستاری و هیئت همراه گفت: این استان  با همه محرومیت ها ولی دارای ظرفیت ها و پتانسیل های بسیاری است از جمله درحوزه ذخایر و معادن موقعیت خوبی راداردهمچنین وجود سومین مدرسه کشور به نام مدرسه شوکتیه در استان نشاندهنده پیشینه علمی استان می باشد 

 

وی افزود: یکی از مشکلات اساسی استان خام فروشی است و وجود محصولات استرانژی کم است هم چنین در حوزه مرزها و تجارت و بازرگانی با استان های همجوار باید پیگیری های جدی انجام شود تا به اقتصاد استان کمک کند .

 

در ادامه حجت السلام عبادی نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان گفت: مبلغ 3 میلیارد تومان برای پار علم و فناوری استان و 2 میلیارد تومان برای دانشگاه ها از سوی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به استان ما داده شد و امیدواریم بتوانیم از این اعتبارات  در راستای دانش در این استان یه نحو حسن استفاده کنیم.

 

سپس فلاحتی رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی گفت: نگرانی هایی با توجه به لایحه بودجه سال 98 داریم زیرا شاید نتوانیم به یک سری از فعالیت های قبلی توجه کنیم .

 

وی افزود: تنها در قاین 11 شرکت دانش بنیان داریم  که در مقایسه با خراسان شمالی بسیار بیشتر است  اگر چنانچه شرکت ها ما فقط به زرشک و زعفران که حتی برند جهانی هم دارند توجه کنند ارزآوری فراونی را در استان خواهیم داشت

 فلاحتی با بیان اینکه جوانان این استان  نیاز به آموزش دارند  خیلی وقت ها شده دانشش را دارند ولی در تجاری سازی مشکل دارند گفت:ایجاد فضاهای مناسب برای کار ها،در نظر گرفتن بودجه خاص برای خراسان جنوبی ،کمک به تجاری سازی محصوالات استان و ایجاد مقدمات برای شرکت های دانش بنیان استان ازجمله مواردی بود که خواستار هستیم .

 

امیر حسنخانی نماینده فردوس، طبس، سرایان و بشرویه  همچنین در این جلسه گفت: مسئله آب ها ژرف در استان که توسط معاونت علمی و فناوری که مطرح شده است بسیارمهم است زیرا مشکل اصلی در استان آب است اگر آب داشته باشیم بیشتر مشکلات حل می شود .

 

وی افزود: با فعال کردن شرکت های دانش بنیان می توانیم به اشتغال جوانان و اشتغال تحصیل کرده ها کمک کنیم زیرا اگر کار اینها ثمر بدهد در اقتصاد استان بسیار موثر است .

 

امیرحسنخانی گفت: کشاورزی و دامداری باید مورد توجه قرار بگیرد زیرا بسیاری از روستاییان ما می تواند با آموختن کار در چرخه اقتصادی استان موثرباشند.

 

در ادامه این جلسه سید سعید رضا احمدی زاده، سرپرست بنیاد نخبگان استان با اشاره به اینکه سرانه نخبگان استان خراسان جنوبی بسیار بالا است، اظهار کرد: در حال حاضر ۲۵۰ نخبه و ۳۸ المپیادی و کنکوری در سطح استان تحت پوشش بنیاد نخبگان هستند.

وی با بیان اینکه جامعه نخبگان بیکار استان تنها در حد چهار یا پنج نفر است، افزود: در شورای آموزش و پژوهش ۷ عنوان طرح اولویت دار مطرح شده است که ۵۰ درصد سرمایه گذاری آن را بخش خصوصی انجام می دهد.

سرپرست بنیاد ملی نخبگان خراسان جنوبی با اشاره به اینکه حدود ۹ میلیارد طرح در اولویت های اول استان وجود دارد، گفت: طرح هم نت محصولات استراتژیک استان در حال انجام است که به زودی فراخوان آن  منتشر خواهد شد.

وی با بیان اینکه هدف از ارائه این طرح ایجاد و افزایش شش تا ده شرکت و طرح فناورانه در حوزه محصولات استراتژیک استان است، عنوان کرد: نمایندگی برخی از شتاب دهنده ها به استان نمی آیند تا بتوانیم زیست بوم کسب و کار را شکل دهیم.

احمدی زاده ادامه داد: اگر شتاب گرها تقویت شوند می توانند زیست بوم ها را به وجود آورند.

محمدعلی ناصری، رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: پارک علم و فناوری اداری نیست بلکه تنها جایی است که از ایده هاحمایت می کند.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد قوانین حمایتی بر استقرار مبتنی است که متاسفانه در این حوزه در سطح استان مشکل داریم، افزود: بیش از ۱۸۰ شرکت فعال در استان وجود دارد که حدود ۴۰ شرکت دانش بنیان است.

رئیس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی ادامه داد: کمک هایی که به شرکت های دانش بنیان شده است باید خارج از بروکسی های اداری دریافت شود تا بتوانیم مشکلات اصلی شرکت ها را برطرف کنیم.

رئیس دانشگاه بیرجند ، اظهار کرد: در گذشته ثروت منطقه خراسان نیروی انسانی و معلمین معرفی می شده اند.

احمد خامسان با بیان اینکه امروزه ثروت زیادی از لحاظ نیروی انسانی در استان وجود دارد اما نیاز به توجه ویژه دارند، افزود: آموزش عالی و نیروی انسانی اگر تقویت شود به توسعه خواهیم رسید.

رئیس دانشگاه بیرجند با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۵ شرکت در صف خدمات رسانی هستند، گفت: شرایط ویژه منطقه نیاز به توجه ویژه مسئولین مرکزی دارد.

در پایان دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئس جمهور و رئیس بنیاد نخبگان ضمن ابراز خرسندی از تلاش فناوران این استان گفت: باید از اقتصاد نفتی به سمت اقتصاد مبتنی بر دانش و نوآوری پیش برویم و سرمایه بخش خصوصی در پژوهش وارد شود برای این کار نیازمند محیطی هستیم که همه به دنبال رشد و سرمایه گذاری روی استارت آپ ها (شرکت های نوپا) باشند.

وی ادامه داد: دانشگاه نباید بیش از 15 درصد متکی به درآمد دولتی باشد آن زمان است که محصول دانش بنیان به جامعه وارد می شود و اگر بخواهیم کمک های دولت موثر باشد باید استان هم در اقتصاد دانش بنیان مشارکت داشته باشد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری سرمایه گذاری بخش خصوصی را عامل موفقیت پارک های علم و فناوری دانست و گفت: اگر پارکی دولتی باشد، مشکلات همچنان باقی خواهد بود و نسبت سرمایه گذاری دولت در پارک ها یک به 10 است یعنی به ازای هر واحد سرمایه گذاری دولت باید 10 برابر آن را بخش خصوصی سرمایه وارد کند.
وی تصریح کرد: پژوهش با پول دولتی مثل ساختمان سازی و صنعت دولتی است که از آن محصول تجاری قابل رقابت برای مردم خارج نمی شود مگر اینکه بخش خصوصی در این حوزه چند برابر دولت سرمایه گذاری کند.
ستاری نیروی انسانی متعهد را یکی از پتانسیل های فوق العاده استان خراسان جنوبی برشمرد و افزود: دولت یک ابزار است و باید محیط را استان ایجاد کند.
وی با اشاره به خصوصیات کویرنشینان بیان کرد: وقتی در خصوص اقتصاد دانش بنیان سخن به میان می آید یعنی از انسان صحبت می شود لذا انسان ها برای موفقیت در عرصه اقتصاد دانش بنیان نباید از سختی ها بترسند.
وی بر آموزش برای استفاده از دانش تاکید کرد و گفت: عمده دروسی که در دانشگاه ها تدریس می شود در زندگی کاربردی نیست اما وقتی دانش وارد صحنه عمل شود می توان از آن استفاده های زیادی کرد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه ایده های سایر نقاط جهان در کشور باید علاوه بر پیاده سازی بومی نیز شود ادامه داد: تمام کارآفرینان بزرگ حوزه اقتصاد دانش بنیان سختی های زیادی کشیده اند و تمام این شرکت ها داستان های مشابه دارند.
وی با اشاره به جمعیت حدود 35 میلیون نفری جوانان بین 20 تا 40 سال کشور در حوزه آموزش گفت: در تاریخ کشور هیچ گاه به اندازه اکنون برای حوزه آموزش هزینه نشده است.
ستاری از دانشمندان قدیم ایران همچون فارابی و ابن سینا یاد کرد و گفت: جای سئوال باقی است که آیا این افراد به واسطه هزینه در عرصه علم بالا رفتند؟
ستاری با اشاره به اینکه بینش اقتصاد نفتی این است که همه مشکلات با پول حل می شود افزود: باید بدانیم هیچ کشور و اقتصادی در دنیا بر پایه منابع زیرزمینی رشد نکرده است و این طبیعت اقتصاد و انسان هاست که تا رنجی متحمل نشود به جایی نمی رسد.
وی ایجاد یک محیط و اکوسیستم را از نیازهای اقتصاد دانش بنیان برشمرد و گفت: باید کارآفرینی تبدیل به یک ارزش شود و فارغ التحصیلان هیچگاه منتظر شغل دولتی نباشند، باید درس خواندن با نیت تحول محیط اطراف باشد و منجر به کارآفرینی شود و گرنه چرا باید برای دانشگاه هزینه کرد.
ستاری با تاکید بر اینکه در اقتصاد دانش بنیان باید خط تولید صنعت بومی داخل کشور باشد گفت: اوایل انقلاب نیروی هوایی کشور سازمان های قوی داشت اما وقتی جنگ شروع شد فهمیدیم که هیچ نداریم چون دانش آن را نداشتیم و وابسته بودیم، در صنعت نیز همین طور است تا زمانی که نتوانیم ماشین سازی کنیم صاحب صنعت نمی شویم.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اهمیت نقش محیط در اقتصاد دانش بنیان اضافه کرد: این که در استانی مثل خراسان جنوبی به جای برخورد، از ایده جوانان استقبال شود، مهم است و یکی از تشویق ها این است که پارک علم و فناوری استان نباید مشکل جا داشته باشد در صورتی که بسیاری از ساختمان ها آن هم با سنگ گرانیت در استان ساخته شده و خالی است و گمان نمی شود از زمان افتتاح تاکنون حتی یک نفر داخل آن رفته باشد.
ستاری حمایت از شرکت های دانش بنیان را یک وظیفه دانست و گفت: مهم این است که مدیران خراسان جنوبی نیز تصمیم بگیرند از جوانان این حوزه حمایت کنند تا آنها در استان ماندگار شوند.
وی با تاکید بر اینکه لذت از کار مهمترین عامل بازگشت نیروی انسانی به هر جامعه است اظهار داشت: وقتی جوانان احساس کنند که جامعه به آنها نیاز ندارد آنجا را ترک خواهند کرد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: باید محیطی داشته باشیم که کارآفرینی ارزش و بستن یک کسب و کار خیانت باشد.
وی یادآور شد: کسانی که حقوق دولتی می گیرند در زندگی هیچ ریسکی نمی کنند و متوجه نمی شوند یک جوان کارآفرین باید برای چند نفر حق بیمه، حقوق، مالیات و غیره بدهد لذا در چنین محیط کسب و کاری چه انتظاری از جوانان می توان داشت.
ستاری با اشاره به بازدیدهایی که در استان از مراکز علم و فناوری داشت گفت: از انگیزه و اعتماد به نفس این جوانان لذت بردم و باید بدانیم هیچ عاملی نمی تواند جلوی جوانی که اعتماد به نفس دارد را بگیرد.
وی ادامه داد: هدف اصلی نیز پرورش این انسان ها است تا بتوانیم جامعه و جهت اقتصاد را عوض کنیم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: تمهیداتی اندیشیده شده که در اقتصاد دانش بنیان کسی جرات نکند یک کسب و کار را تعطیل کند و نیمی از شکایت هایی که در بازدیدهای امروز بیان می شد مربوط به همین مسایل است.
وی تاکید کرد: باید موانع موجود رفع شود تا دانشگاه ها محور حرکت استان باشند آن زمان است که مشکلات با راه حل های نیروهای جوان بومی حل خواهد شد.
ستاری گفت: خراسان جنوبی از ظرفیت نیروی انسانی توانمندی برخوردار است و برای کمک به شرکت های دانش بنیان و توسعه مراکز رشد در این استان مبلغ سه میلیارد تومان در اختیار پارک علم و فناوری استان قرار خواهد گرفت.
وی بیان کرد: خراسان جنوبی با ظرفیت های بالقوه ای که در حوزه زرشک و زعفران دارد می تواند نقش موثری در تولید اقتصاد ملی داشته باشد چرا که گردش مالی زعفران در جهان ۹ میلیارد دلار است اما سهم استان را می توان از ۵۰۰ میلیون دلار با همین شرکت های دانش بنیان افزایش داد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری امروز (دوشنبه) برای بازدید از طرح ها و واحدهای علمی و دانش بنیان به خراسان جنوبی سفر کرد و بدو ورود مورد استقبال استاندار و جمعی از مسئولان استان قرار گرفت.
«
سورنا ستاری» در این سفر از شرکت های مرکز رشد واحدهای فناور و شرکت دانش بنیان تروند زعفران شهرستان قاینات، شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری خراسان جنوبی، شرکت کشت بافت خاوران خوسف و دو شرکت فعال دانش بنیان صنعتی دیگر بازدید کرد.

تاریخ انتشار : 1397/10/18
کد : 55
تعداد بازدید: 110

                تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601