پنج شنبه 27 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

دیدگاه نخبگانی: به صفر رساندن صادرات نفت ایران شو تبلیغاتی از سوی آمریکا بیش نیست

در دیدار نخبگان و استعدادهای برتر استان با نماینده محترم ولی فقیه خراسان جنوبی مطرح شد:

به صفر رساندن صادرات نفت ایران شو تبلیغاتی از سوی آمریکا بیش نیست

در نشست صمیمی نخبگان و استعدادهای برتر با نماینده محترم ولی فقیه در استان نخبگان که شامگاه چهارشنبه مورخ 11/2/98 برگزار گردید نخبگان به تشریح و تحلیل وضعیت کنونی پرداخته و در ادامه دکتر حسینی فعال در حوزه بورس و برگزیده جوایز تحصیلی بنیاد به تشریح این موضوع پرداخته و گفت:

امروز همه اذعان دارند که در یک جنگ اقتصادی بسر می بریم. البته کشور ما با جنگ اقتصادی بیگانه نیست ما هم تجربه شکست را در این جنگ اقتصادی داشته ایم هم سابقه پیروزی.

 عدم وفاق ملی و خیانت در دوره مرحوم دکتر مصدق نخست وزیر منتخب ملت ایران، منجر به موفقیت تحریم اقتصادی و کودتای  ننگین آمریکایی  28 مرداد شد.

 اما با اتکا به خداوند ،مدیریت صحیح ، وفاق ملی و استفاده از پتانسیل ها ،تجربه شکست دشمن و فائق آمدن بر مشکلات اقتصادی را هم بارها داشته ایم.چه در قضیه فتوای ایت الله شیرازی و یا تحریم صادرات نفت ایران در سال های 59-60  ، در اوج تنش های داخلی و جنگ خارجی که صادرات نفت ایران به زیر یک میلیون بشکه رسیده بود.

اولین قدم در آغاز مبارزه اقتصادی و اقتصاد مقاومتی شناخت پتانسیل هاست ملت ما باید بداند امروز پتانسیل های وطن ما ایران قابل مقایسه با دهه 30 دهه 60 یا انتهای دهه 70 و یا حتی چند سال گذشته نیست. و ان شاالله ترامپ ارزوی روزی که ملت ایران را همچون بعضی ملت های ضعیف منطقه مورد استهزا قرار دهد به گور خواهد برد.

وی با بیان این که برای تحلیل تحریم های آمریکا وال باید رفتار خریداران نفت ایران را بررسی کنیم افزود:

 برای واردکنندگان عمده نفت سه عامل عمده ی سازگاری نفت وارداتی با تاسیسات پالایشی ، حجم واردات  و  روابط سیاسی از اهمیت برخوردار می باشد.

 کشور چین علیرغم روابط اقتصادی بالا با آمریکا به عنوان رقیب این کشور در عرصه اقتصاد جهانی  قادر به قطع واردات نفت از ایران به عنوان یک تولید کننده مستقل ، با ثبات و با حجم مناسب در جهان نخواهد بود  ضمن اینکه بی ثباتی و فاصله مکانی  سه صادر کننده دیگر نفت دنیا ، نیجریه ، ونزولا و لیبی و وابستگی سایر صادرکنندگان به بلوک غرب انتخاب ها را برای این کشور که با رشد بالا مصرف انرژی  نیز مواجه است محدود می سازد.

 هندوستان نیز نرخ رشد اقتصادی بالایی را در سال های اخیر تجربه نموده است و ناگزیر استفاده از ظرفیت های انرژی و مواد معدنی ایران می باشد همچنین بندر چابهار به عنوان پل ارتباطی این کشور که درگیر تنش هایی شدیدی با همسایگان خود است این کشور را ناچار به  ادامه ارتباط اقتصادی با ایران می سازد.

دربین همسایگان ، کشور ترکیه علاوه بر وابستگی شدید به صنعت نفت و گاز ایران به خاطر تنش های سیاسی و بی ثباتی قومی در جنوب این کشور و مرز های گسترده با ایران به عنوان پل ارتباطی آسیا و اروپا و خطر سیل مهاجرین ناچار  به ادامه روابط سیاسی اقتصادی خود با ایران بوده و کشور عراق نیز ثبات کنونی و آینده خود را مدیون کشور ما می باشد. علاوه بر اینکه نیرو های سیاسی این کشور کاملا به اهمیت همسایه شرقی خود واقف می باشند.

پس به امید خدا سیاست به صفر رساندن فروش نفت ایران  در جهانی که با رشد تقاضای سالانه یک و نیم میلیون بشکه ایی نفت مواجه است درسایه اقتصاد مقاومتی از پیش محکوم به شکست و بیش از یک شو تبلیغاتی برای فشار روانی نیست.

وی در ادامه به صنایع تبدیلی و صادرات غیر نفتی اشاره نموده و افزود:

علاوه بر این بهره برداری از طرحهای توسعه ایی پالایشگاهی و پتروشیمی داخلی مانند پالایشگاه بزرگ ستاره خلیج فارس با تولید روزانه 47 میلیون لیتر بنزین در این شرکت، در سال های اخیر ، نیاز داخلی به نفت خام را افزایش داده  که تا حدی  می تواند جبران کاهش فروش نفت خام و  همچنین امکان تولید کالاهایی با ارزش افزوده اقتصادی بیشتر و صادرات سهل تر را فراهم  نماید.

فراموش نمی کنیم که کمتر از یک دهه پیش کشورمان تهدید به تحریم واردات بنزین می شد . اما اکنون در تولید دو کالای استراتژیک بنزین و گازوئیل خود کفا بوده و در صورت ساماندهی مصرف این دو محصول در کشور منابع مالی مناسب از این محل برای توسعه کشور فراهم خواهد شد.

به عنوان مثال فقط در محصول متانول تولید سال گذشته کشور 5 میلون تن بوده که تا پایان سال جاری 5 میلیون تن دیگر و با طرح های در دست اجرا 5 میلیون تن دیگر نیز در سال آینده به ظرفیت تولید کشور افزوده می شود در حالیکه از مجموع این 15 میلیون تن مصرف داخلی تنها 200 هزار تن و مابقی ان شاالله صادر خواهد شد.در سایر محصولات پتروشیمی و پالایشی مانند اوره و... نیز رویه رشد به همین منوال است.

علاوه بر این سال گذشته  طلسم معامله نفت‌خام و عرضه آن به بخش خصوصی در بورس انرژی ایران شکسته شد و چندین عرضه موفق نفت خام در بورس انرژی را شاهد بودیم که آخرین مورد آن همین دیروز اتفاق افتاده است .و به امید خدا با ادامه این روند بخشی از فشار فروش نفت خام توسط بخش خصوصی از دوش دولت و وزارت نفت برداشته خواهد شد.

باید توجه داشت که حجم پروژه های توسعه ایی در منطقه mena   (خاورمیانه و شمال آفریقا )در 5 سال گذشته به تنهایی 7 برابر شده است ودر کنار طرح یک کمربند و یک جاده یا همان راه ابریشم جدید بازارمناسبی برای تولیدات نفتی و صادراتی  کشورمان فراهم خواهد شد.

در کنار محصولات نفتی ، افتتاح پی در پی طرح های توسعه ایی صنایع معدنی ایران همچون افتتاح پروژه های عظیم شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) وتوسعه ظرفیت ها در شرکت فولاد مبارکه وذوب آهن و.... موجب جهش تولید محصولات معدنی در سال ها اخیر گردیده است.

به عنوان مثال فقط  در محصول فولاد امسال بیش از 20 درصد به ظرفیت تولید افزوده شده که بخش قابل توجهی از آن صادر می گردد و صادرات این بخش نسبت به سال گذشته از رشد 56 درصدی برخوردار بوده است یا صادرات زغال سنگ کشور از رشد 346 درصدی برخوردار است .که البته خبر بسیار خوبی برای استان عزیزمان که از معادن غنی زغال سنگ طبس بهره مند است می باشد .تقاضای بالا در منطقه باعث شده محصولات این صنایع از چندین ماه قبل پیش فروش گردد.

یا در زمینه تولید سیمان اکنون ، ظرفیت تولید ایران 85 میلیون تن یعنی 2 درصد دنیا و در حد خود کشور آمریکاست . به کارگیری مناسب این ظرفیت فرصت توسعه و اشتغالزایی مناسبی برای کشور فراهم می کند.

در ادامه حسینی با اشاره به این که میتوان از رشد قیمت دلار به عنوان فرصت نگاه کرد گفت:

رشد بالای قیمت ارز در سال اخیر نیز قطعا باعث رونق و افزایش صادرات خواهد شد. نشانه های این رونق هم اکنون در بازار سرمایه کشور و افزایش اقبال سرمایه گذاران به خرید سهام این گونه شرکت ها هویداست به طوری که در  روز های اخیر حجم مبادلات در بازار سرمایه به حدود 2000 میلیارد تومان در روز رسیده است که رشد بیش از 5 برابری نسبت به میانگین سال های گذشته نشان می دهد. رشد این روزها موجب کامیابی سرمایه گذارانی شده است که در سال رونق تولید ، به جای خرید ارز یا طلا با دیدی وطن دوستانه سرمایه خود را در راه اعتلای صنعت و بازار سرمایه مترقی کشور به کار گرفته اند.

علاوه بر این رشد بازار سرمایه کشور در دو دهه اخیر مانند تاسیس سه بورس جدید یا تاسیس تعداد 176 صندوق سرمایه گذاری مشترک با بیش از 150 هزار میلیارد تومان دارایی ، فرصت های شغلی فراوانی ایجاد نموده که در صورت سرمایه گذاری دانشگاه های برتر استان بر روی رشته های مورد نیاز بازار سرمایه فرصت های خوبی را پیش روی  دانش آموزان مستعد استان و جامعه دانشگاهی شهر قرار خواهد داد . بویژه جای خالی یک صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری جهت ساماندهی امور خیریه در استان احساس می گردد.

امروز در زمینه مشکلات ارزی بانک مرکزی اشراف خوبی بر بازار داشته و بزودی با راه اندازی بازار متشکل ارزی در داخل کشور مرجعیت قیمت گذاری از خارج از کشور به داخل منتقل شده و ان شاالله جلوی نوسانات کاذب تا حد زیادی گرفته خواهد شد .آقای دکتر امیر هامونی از جوانان مستعد بیرجندی ریاست هیات مدیره این بازار را در کنار وظیفه مدیر عاملی شرکت فرابورس به عهده خواهد داشت که نشان دهنده ظرفیت بالای جوانان این منطقه می باشد.

در ادامه با اشاره به نقش پر رنگ نخبگان و معاونت علمی و فناوری در کاهش وابستگی به نفت افزود:

در کنار ساماندهی بازار ارزی جهت دور زدن تحریم های مالی سرمایه گذاری خوبی توسط جوانان  کمتر شناخته شده اما مستعد و خلاق کشور در زمینه استخراج ارز های دیجیتال در حال انجام است و روزانه خبر هایی در مورد افتتاح فارم های استخراج این رمز ارزها در نقاط مختلف کشور منتشر می گردد که با حمایت مناسب معاونت علمی ریاست جمهوری جناب آقای دکتر ستاری نیز مواجه شده  و به عنوان طرحهای فناورانه مورد حمایت قرار می گیرد. با توجه به مازاد تولید برق نسبت به مصرف در استان و بهر مندی  از انرژی خورشیدی جا دارد در این منطقه نیز بزودی شاهد راه اندازی چند فارم بزرگ استخراج ارز دیجیتال باشیم.

ان شالله بزودی با وفاق ملی ، مدیریت عالمانه ، استفاده از نیروهای متخصص و اتکا بیشتر به جوانان شاهد تبدیل فشار های حداکثری آمریکا به ذلت حداکثری این کشور در مقابل ملت بزرگ ایران باشیم.

تاریخ انتشار : 1398/02/12
کد : 67
تعداد بازدید: 97

                تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601