پنج شنبه 27 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

دکتر احمدی زاده سرپرست بنیاد نخبگان خراسان جنوبی : با هدف ماندگاری و جذب نخبگان در منطقه به دنبال ایجاد زیست بوم کارافرینی و نوآوری در منطقه هستیم.

دکتر احمدی زاده سرپرست بنیاد نخبگان خراسان جنوبی در نشست صمیمانه نخبگان و سرامدان با حضرت آیت الله عبادی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بیرجند گفت:ما به دنبال ایجاد زیست بوم فناوری و کارافرینی در منطقه هستیم و در این راستا با حمایت های معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور نقشه راه گیاهان دارویی استان را به همت اساتید دانشگاه بیرجند تدوین نموده و همچنین برگزاری رویداد کارآفرینی هم‌نت محصولات استراتژیک در خراسان‌جنوبی را در سالجاری در دست اقدام داریم.

 دکتر احمدی زاده سرپرست بنیاد نخبگان خراسان جنوبی در نشست صمیمانه نخبگان و سرامدان با حضرت آیت الله عبادی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بیرجند گفت: نخبه کسی است که دارای هوش و ذکاوت است و در خلق یک اثر علمی، فرهنگی یا هنری خبره است و تخصص و خبرگی در آن زمینه را کسب می کند. این شخص با استفاده از دانش خود در راستای اعتلای کشور خود تلاش می کند و اثرگذار است در حالی که مستعدین برتر کسانی هستند که در این زمینه قدم بر می دارند و وظیفه بنیاد نخبگان این است که با حمایت، این افراد را تبدیل به نخبه کند.

 در ادامه سرپرست بنیاد نخبگان خراسان جنوبی به تبیین ویژگی های شخصیتی نخبگان پرداخت و  افزود: این افراد عمدتا متواضع، بی ریا و به دنبال انفاق علم به دیگران هستند. نخبگان به دنبال صلح و توسعه و کمک به همنوعان هستند

ایشان با اشاره به سفر پرخیر و برکت آقای دکتر ستاری معاون محترم علمی و فناوری رئیس جمهور در دی ماه سال گذشته به استان و تصویب کمک 91 میلیارد ریالی جهت راه اندازی مراکز رشد و نوآوری در دانشگاههای استان و پارک علم و فناوری استان افزود: آقای دکتر ستاری فردی فوق العاده عملیاتی است و تفکر ایشان اقتصاد دانش بنیان بجای اقتصاد نفتی و ایجاد زیست بوم کارآفرینی و نوآوری در منطقه است که باعث ایجاد انگیزه در نخبگان، نگهداری و مهاجرت معکوس و ماندگاری نخبگان در منطقه خواهد شد. وی گفت: قسمتی از اعتبارات مصوب سفر معاون علمی و فناوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان به استان ابلاغ گردیده و مابقی با پیگیری های استاندار محترم تا انتهای سال تحقق خواهد یافت.

 احمدی زاده درادامه به نقش نخبگان در دانشگاه های نسل چهارم اشاره و تصریح نمود: بی شک این افراد در کشور و دانشگاهها، خصوصا دانشگاههای نسل چهارم بسیار تاثیرگذار هستند و دانشگاههای نسل چهارم، دانشگاههای آینده ساز هستند و در آن افراد برای آینده کشور الگوسازی و نیازهای کشور را شناسایی می-کنند. وی ادامه داد به دنبال تحقق منویات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب هستیم و برنامه هایی برای اثرگذاری نقش نخبگان جوان در مدیریت تخولات کشور هستیم و سعی داریم زمینه این اثرگذاری را بیشتر کنیم.

 سرپرست بنیاد نخبگان خراسان جنوبی ادامه داد: در کشور ما در حدود 0.3 تا 0.5 درصد جامعه جزو نخبگان تحت پوشش بنیاد هستند، بنابراین قرارگیری در زمره نخبگان و مستعدان کار دشواری است که شما عزیزان توانسته اید در این گروه قرار بگیرید.

 احمدی زاده خطاب به مستعدین حاضر در جلسه گفت: جوایز تحصیلی که از طرف بنیاد در اختیار مستعدین قرار می¬گیرد، تعهدآور است. نخبگی یک نعمت خدادادی و تعهد مسئولیت آور است لذا انتظار این است که شما نخبگان در جهت حل مشکلات جامعه حرکت نمائد. وی افزود:. ما برنامه های متنوعی را در بعد فرهنگی و توانمند¬سازی نخبگان در نظر داریم به نوعی که تعلق آنها به وطن زیاد شود و نیز بتوانند خودسازی و مسئولیت پذیری داشته باشند و باتخصصی که کسب می کنند خدماتی را ارائه دهند.

سپس به تشریح سیاست های بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پرداخت و افزود: ما به دنبال ایجاد زیست بوم فناوری و کارافرینی در منطقه هستیم و در این راستا با حمایت های معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور نقشه راه گیاهان دارویی استان را به همت اساتید دانشگاه بیرجند تدوین نموده و همچنین برگزاری رویداد کارآفرینی هم‌نت محصولات استراتژیک در خراسان‌جنوبی ( همکاری، مشکل­ گشایی، نوآوری و توانمندسازی) را در سالجاری در دست اقدام داریم. وی افزود این رویداد، فضایی برای مواجهه با فرصت‌ های واقعی کسب‌وکار، نیازها و چالش­ های صنعت و بازار ایجاد خواهد نمود ودر زمینه چهار محصول استراتژیک استان شامل زرشک و زعفران و عناب ایده ها را تبدیل به محصول و ثروت می کند.

در این جلسه 5 نفر از مستعدان تحت پوشش به بیان نظرات و دیدگاههای خود در رابطه با پیشرفت کشور و راهکارهای مربوطه پرداختند.

تاریخ انتشار : 1398/02/13
کد : 69
تعداد بازدید: 126

                تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601